Haber

AB’nin kalbi Brüksel’de Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlandı

Avrupa Birliği’nin kalbi sayılan Brüksel’de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlamak amacıyla resepsiyon düzenlendi.

Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü, bazı Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, AB kurumlarından üst düzey yetkililer, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, Belçikalı yetkililer ve Belçikalı yetkililer katıldı. Belçika’daki Türk toplumu. .

Besteci, piyanist ve orkestra şefi Turan Manafzade’nin İstiklal Marşı ve AB marşını seslendirmesiyle başlayan resepsiyon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 100’üncü yılı özel kutlama mesajının davetliler tarafından izlenmesiyle başladı.

Daha sonra bir konuşma yapan Büyükelçi Kaymakcı, Türkiye’de Cumhuriyetin insan hakları, kadınlara verilen haklar, demokrasi, bağımsızlık, herkese umut, fırsat eşitliği, bilim ve sanat anlamına geldiğini ve ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ” Yurtta sulh cihanda Sulh”. Geleceğini söyledi.

Türk halkının Cumhuriyet sayesinde büyük kazanımlar elde ettiğini vurgulayan Kaymakcı, Türkiye’nin şu anki stratejik hedefinin AB üyeliği olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün 1934 yılında “Avrupa Birliği” terimini kullanan ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Kaymakcı, “Atatürk, Avrupa’nın birleşmesi fikrini dile getirdiğinde onun ne kadar ileri görüşlü bir lider olduğunu anlıyoruz.” söz konusu.

Büyükelçi Kamyakcı’nın konuşmasının ardından Turan Manafzade kendi bestelediği 100. Yıl Marşı’nı çalıp seslendirdi.

pendik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu