Haber

Gazeteci Bildircin’e ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten hapis cezası

BirGün muhabiri Mustafa Mert Bildircin’in 13 Ocak 2022’de yayınlanan ‘Kara Spiral’ başlıklı haberden yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Bildircin’i ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. .

‘HİÇBİR EŞYA İÇERMEZ’

Haberlerde Türkiye’de cemaat ve tarikatların devlet timlerindeki örgüt ağının deşifre edildiğini belirten Bildircin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği iddia edilen haberde Erdoğan’ın adı sadece ‘Bilal Erdoğan, ey Muhammed’ cümlesinde geçiyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu…” dedi.

Haberlerde cemaat ve tarikatların yanı sıra iktidara yakın derneklerin de yer aldığını belirten Bildircin, “TÜGVA’ya ayrı parantez içinde açılan haberde, vakfın cemiyet alanında artan ağırlığı dikkat çekiyor. eğitim anlatılıyor. Öğrencilere yönelik yaptığı faaliyetler sıralanıyor. Herhangi bir aşağılayıcı unsur içermiyor” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Ankara Şubesi de Mustafa Mert Bildircin’e verilen cezanın ardından basın özgürlüğüne vurgu yapan bir açıklama yaptı. Dernek açıklamasında, Türkiye’de gazetecilere sunulan tek şeyin “Cezalandırma politikaları” olduğu kaydedilerek, “Gazetecilik mücadelemizle bu karanlığın üstesinden geleceğiz” denildi.

silvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu